RAMBO.pl
  FIRST BLOOD » Na planie filmu » Ekipa tworząca film » Muzyka: Jerry Goldsmith

MUZYKA - kompozytor Jerry Goldsmith (1929 - 2004)

Jerry Goldsmith urodził się 10 lutego 1929 roku w mieście Los Angeles w stanie Kalifornia w USA. Jego prawdziwe imię to Jerrald. W świecie filmowym uznawany jest za jednego z najlepszych kompozytorów. Oprócz tego, że skomponował muzykę do 3 części Rambo, to stworzył także inne znakomite kompozycje filmowe, między innymi: Omen (części 1-4) Chinatown, Obcy (części 1, 2 i 4), serial Star Trek, Gremliny (część 1 i 2), Duch (część 1 i 2), Psychoza 2, Interkosmos, Pamięć absolutna, Nagi instynkt, Cień, Kongo, Mumia, Wiecznie młody, Trzynasty wojownik oraz seria filmów science - fiction pt. "Planeta małp".

Jerry Goldsmith był 18 razy nominowany do Oscara, udało mu się zdobyć jedną statuetkę za muzykę do filmu Omen. Najstarszy syn Jerry'ego - Joel Goldsmith również został kompozytorem i tworzył muzykę do innych znanych filmów.

Po ciężkiej chorobie nowotworowej, Jerry Goldsmith zmarł dnia 21 lipca 2004 roku.


Oto pełna filmografia kompozytora Jerry'ego Goldsmith'a:

2006:         Omen 666, The
2005:         Game of Their Lives, The
2005:         Picasso at the Lapin Agile
2003:         Linia czasu (Timeline)
2003:         Looney Tunes znowu w akcji (Looney Tunes: Back in Action)
2002:         Creating a Myth: The Memories of 'Legend'
2002:         Suma wszystkich strachów (Sum of All Fears, The)
2002:         Star Trek: Nemesis
2001:         Kroniki portowe (Shipping News, The)
2001:         Imagining 'Total Recall'
2001:         Blonde Poison: The Making of 'Basic Instinct'
2001:         Ostatni bastion (Last Castle, The)
2001:         W sieci pająka (Along Came a Spider)
2000:         Człowiek widmo (Hollow Man)
1999:         Alien Legacy, The
1999:         Trzynasty Wojownik (13th Warrior, The)
1999:         Mumia (Mummy, The)
1999:         Nawiedzony - niektóre domy rodzą się złe (Haunting, The)
1998:         Thief of Always, The
1998:         Wydział pościgowy (U.S. Marshals)
1998:         Śmiertelny rejs (Deep Rising)
1998:         Star Trek IX: Rebelia (Star Trek: Insurrection)
1998:         Mulan
1998:         Mali żołnierze (Small Soldiers)
1997:         Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential)
1997:         Lemur zwany Rollo (Fierce Creatures)
1997:         Lekcja przetrwania (Edge, The)
1997:         Air Force One
1997:         Obcy - przebudzenie (Alien Resurrection)
1996:         Star Trek: Pierwszy kontakt (Star Trek: The First Contact)
1996:         Krytyczna decyzja (Executive Decision)
1996:         Duch i Mrok (Ghost and the Darkness, The)
1996:         Ludzie miasta (City Hall)
1996:         Reakcja łańcuchowa (Chain Reaction)
1995:         Zagadka Powdera (Powder)
1995-2001: Star Trek: Voyager
1995:         Kongo (Congo)
1995:         Star Trek: Voyager (Star Trek: Voyager - Caretaker)
1995:         Rycerz króla Artura (First Knight)
1994:         Wystrzałowe dziewczyny (Bad Girls)
1994:         Gunmen
1994:         Dzika rzeka (River Wild, The)
1994:         Angie
1994:         Cień (Shadow, The)
1994:         Narzeczona dla geniusza (I.Q.)
1993:         Rudy
1993:         Zniknięcie (Vanishing, The)
1993:         Dennis rozrabiaka (Dennis the Menace)
1993:         Szósty Stopień Oddalenia (Six Degrees of Separation)
1993:         Matinee
1993:         Malice
1992:         Wiecznie młody (Forever Young)
1992:         Pole miłości (Love Field)
1992:         Basebalista (Mr. Baseball)
1992:         Uzdrowiciel z tropików (Medicine Man)
1992:         Mama i tata ocalają świat (Mom and Dad Save the World)
1992:         Nagi instynkt (Basic Instinct)
1991:         Sypiając z wrogiem (Sleeping with the Enemy)
1991:         Tylko razem z córką (Not without my daughter)
1991:         Omen IV: Przebudzenie (Omen IV: The Awakening)
1991:         Of Tomorrows Unknown 1990: H.E.L.P.
1990:         Pamięć absolutna (Total Recall)
1990:         Wydział Rosja (Russia House, The)
1990:         Gremliny 2 (Gremlins 2: The New Batch)
1989:         Na przedmieściach (Burbs, The)
1989:         Prawo i sprawiedliwość (Criminal Law)
1989:         Lewiatan (Leviathan)
1989:         Czarnoksiężnik (Warlock)
1989:         Star Trek V: Ostateczna Granica (Star Trek V: The Final Frontier)
1988:         Obcy przybysze (Alien Nation)
1988:         Gliniarz do wynajęcia (Rent-a-Cop)
1988:         Rambo III
1987:         Interkosmos (Innerspace)
1987:         Morderstwa na autostradzie (Police Story: The Freeway Killings)
1987:         Nienawiść (Extreme Prejudice)
1987:         Star Trek: Następne pokolenie (Star Trek: The Next Generation)
1987:         Lwie serce (Lionheart)
1986:         Mistrzowski rzut (Hoosiers)
1986:         Duch II: Druga strona (Poltergeist II: The Other Side)
1986:         Link
1986:         Obcy - Decydujące starcie (Aliens)
1985:         Odkrywcy (Explorers) 1985: Legenda (Legend)
1985:         Kopalnie króla Salomona (King Solomon's Mines)
1985:         Baby... Secret of the Lost Legend
1985:         Rambo II (Rambo: First Blood II)
1984:         Supergirl
1984:         Samotny facet (Lonely Guy, The)
1984:         Gremliny rozrabiają (Gremlins)
1984:         Runaway
1983:         Return of the Man from U.N.C.L.E., The
1983:         Strefa mroku (Twilight Zone: The Movie)
1983:         Dusty
1983:         Psychoza II (Psycho II)
1983:         Pod ostrzałem (Under Fire)
1982:         Wyzwanie (Challenge, The)
1982:         Dzielna pani Brisby (Secret of NIMH, The)
1982:         Duch (Poltergeist)
1982:         Rambo: Pierwsza krew (First Blood)
1981:         Salamandra (Salamander, The)
1981:         Masada
1981:         Odległy ląd (Outland)
1981:         Inchon 1981: Przybłęda (Raggedy Man)
1981:         Omen III: Ostatnie starcie (Final Conflict, The)
1981:         Night Crossing
1980:         Caboblanco
1979:         Wielki napad na pociąg (First Great Train Robbery, The)
1979:         Gracze (Players)
1979:         Star Trek (Star Trek: The Motion Picture)
1979:         Obcy - 8 pasażer Nostromo (Alien)
1978:         Śpiączka (Coma)
1978:         Koziorożec jeden (Capricorn One)
1978:         Chłopcy z Brazylii (Boys from Brazil, The)
1978:         Rój (Swarm, The)
1978:         Magia (Magic)
1978:         Omen II (Damien: Omen II)
1977:         Twilight's Last Gleaming
1977:         Aleja potępionych (Damnation Alley)
1977:         Generał MacArthur (MacArthur)
1977:         High Velocity
1977:         Wyspy na Golfstromie (Islands in the Stream)
1977:         Contract on Cherry Street
1976:         Skrzyżowanie Kassandra (Cassandra Crossing, The)
1976:         Pojedynek po latach (Last Hard Men, The)
1976:         Przełęcz Złamanych Serc (Breakheart Pass)
1976:         Ucieczka Logana (Logan's Run)
1976:         Omen (Omen, The)
1975:         Godziny grozy (Ransom)
1975:         Reincarnation of Peter Proud, The
1975:         Wiatr i lew (Wind and the Lion, The)
1975:         Take a Hard Ride
1975:         Adams of Eagle Lake
1975:         Brawurowe porwanie (Breakout)
1975:         Babe
1975:         Dziewczynka o imieniu Sooner (Girl Named Sooner, A)
1975:         Medical Story
1974:         Zimowe zabójstwa (Winter Kill)
1974:         QB VII
1974:         Drzewo na Brooklynie (Tree Grows in Brooklyn, A)
1974:         Chinatown
1974:         S*P*Y*S
1973:         Red Pony, The
1973:         Ojciec Chrzestny nie żyje (Don Is Dead, The)
1973-1977: Police Story
1973-1980: Barnaby Jones
1973:         Hawkins on Murder
1973:         Indict and Convict
1973:         Ace Eli and Rodger of the Skies
1973:         Shamus 1973: Motylek (Papillon)
1973:         Jeden mały Indianin (One Little Indian)
1972:         Other, The
1972:         Man, The
1972:         Bydło Culpeppera (Culpepper Cattle Company, The)
1972:         Anna and the King
1972:         Lights Out
1972:         Crawlspace
1972:         Śmierć Binarna (Pursuit)
1971:         Zawadiaki (Wild Rovers)
1971:         Ucieczka z planety małp (Escape from the Planet of the Apes)
1971:         Mephisto Waltz, The
1971:         Last Run, The
1971:         Homecoming, The
1971:         Going Up of David Lev, The
1971:         Homecoming: A Christmas Story, The
1971:         Step Out of Line, A
1971:         Do Not Fold, Spindle, or Mutilate
1971:         Crosscurrent
1970:         Traveling Executioner, The
1970:         Tora! Tora! Tora! - Atak na Pearl Harbor (Tora! Tora! Tora!)
1970:         Brotherhood of the Bell, The
1970:         Ballada o Cable'u Hogue (Ballad of Cable Hogue, The)
1970:         Glory
1970:         Patton
1970:         Rio Lobo
1969:         Chairman, The
1969:         Illustrated Man, The
1969-1974: Room 222
1969:         Justine
1969:         100 karabinów (100 Rifles)
1968:         Szpiedzy w helikopterze (Helicopter Spies, The)
1968:         Bandolero!
1968:         Detektyw (Detective, The)
1968:         Planeta małp (Planet of the Apes)
1968:         Sebastian
1967:         Warning Shot
1967:         Karate Killers, The
1967:         Flim Flam Man, The
1967:         Godzina ognia (Hour of the Gun)
1967:         In Like Flint
1966:         Spy in the Green Hat, The
1966:         Ziarnka piasku (Sand Pebbles, The)
1966:         Trouble with Angels, The
1966:         Blue Max, The
1966-1967: Jericho
1966:         Dyliżans (Stagecoach)
1966:         Twarze na sprzedaż (Seconds)
1966:         Flint - nasz człowiek (Our Man Flint)
1966:         O jednego szpiega za dużo (One Spy Too Many)
1966:         Nasz szpieg zaginął (One of Our Spies Is Missing)
1965:         Spy with My Face (tylko motyw przewodni), The
1965:         Satan Bug, The
1965:         Von Ryan's Express
1965:         Udręka i ekstaza (Agony and the Ecstasy, The)
1965-1966: Legend of Jesse James, The
1965:         Szpieg z moją twarzą (Spy with My Face, The)
1965-1966: Loner, The
1965:         Wojna o pokój (In Harm's Way)
1965:         W cieniu dobrego drzewa (Patch of Blue, A)
1965:         Prologue 1965: Morituri
1964:         Złapać szpiega (To Trap a Spy)
1964:         Terapia szokowa (Shock Treatment)
1964-1968: Man from U.N.C.L.E., The
1964-1968: Voyage to the Bottom of the Sea
1964:         Fate Is the Hunter
1964:         Rio Conchos
1964:         Siedem dni w maju (Seven Days in May)
1963:         Stripper, The
1963:         Nagroda (Prize, The)
1963:         Take Her, She's Mine
1963-1967: Bob Hope Presents the Chrysler Theatre
1963:         Polne lilie (Lilies of the Field)
1963:         Gathering of Eagles, A
1963:         Lista Adriana Messengera (List of Adrian Messenger, The)
1962:         Spiral Road, The
1962:         Doktor Freud (Freud)
1962:         Ostatni kowboj (Lonely Are the Brave)
1961:         Crimebusters, The
1961:         General with the Cockeyed Id, The
1961-1966: Ben Casey
1961-1966: Doktor Kildare (Dr. Kildare)
1960:         Studs Lonigan 1960: Expendables, The
1960-1962: Pete and Gladys
1959:         Face of a Fugitive
1959:         Miasto strachu (City of Fear)
1958-1961: Wanted: Dead or Alive
1957-1965: Wagon Train
1957-1966: Perry Mason
1957-1963: Have Gun - Will Travel
1957:         Black Patch
1955-1975: Gunsmoke
1954-1960: Lineup, The
1954-1958: Climax!
1953-1962: General Electric Theater
1952:         Proszę nie pukać (Don't Bother to Knock)
1948-1958: Studio One



stat4u