|
FIRST BLOOD » Na planie filmu » Ekipa tworząca film » Muzyka: Jerry Goldsmith
MUZYKA - kompozytor Jerry Goldsmith
(1929 - 2004)
Jerry Goldsmith urodził się 10 lutego 1929 roku w mieście Los Angeles w stanie
Kalifornia w USA. Jego prawdziwe imię to Jerrald. W świecie filmowym uznawany
jest za jednego z najlepszych kompozytorów. Oprócz tego, że skomponował muzykę
do 3 części Rambo, to stworzył także inne znakomite kompozycje filmowe, między
innymi: Omen (części 1-4) Chinatown, Obcy (części 1, 2 i 4), serial Star Trek,
Gremliny (część 1 i 2), Duch (część 1 i 2), Psychoza 2, Interkosmos, Pamięć
absolutna, Nagi instynkt, Cień, Kongo, Mumia, Wiecznie młody, Trzynasty wojownik
oraz seria filmów science - fiction pt. "Planeta małp".
Jerry Goldsmith był 18 razy nominowany do Oscara, udało mu się zdobyć jedną
statuetkę za muzykę do filmu Omen. Najstarszy syn Jerry'ego - Joel Goldsmith
również został kompozytorem i tworzył muzykę do innych znanych filmów.
Po ciężkiej chorobie nowotworowej, Jerry Goldsmith zmarł dnia 21
lipca 2004 roku.
Oto pełna filmografia kompozytora Jerry'ego
Goldsmith'a:
2006: Omen 666, The
2005: Game of Their Lives, The
2005: Picasso at the Lapin Agile
2003: Linia czasu (Timeline)
2003: Looney Tunes znowu w akcji (Looney Tunes: Back in Action)
2002: Creating a Myth: The Memories of 'Legend'
2002: Suma wszystkich strachów (Sum of All Fears, The)
2002: Star Trek: Nemesis
2001: Kroniki portowe (Shipping News, The)
2001: Imagining 'Total Recall'
2001: Blonde Poison: The Making of 'Basic Instinct'
2001: Ostatni bastion (Last Castle, The)
2001: W sieci pająka (Along Came a Spider)
2000: Człowiek widmo (Hollow Man)
1999: Alien Legacy, The
1999: Trzynasty Wojownik (13th Warrior, The)
1999: Mumia (Mummy, The)
1999: Nawiedzony - niektóre domy rodzą się złe (Haunting, The)
1998: Thief of Always, The
1998: Wydział pościgowy (U.S. Marshals)
1998: Śmiertelny rejs (Deep Rising)
1998: Star Trek IX: Rebelia (Star Trek: Insurrection)
1998: Mulan
1998: Mali żołnierze (Small Soldiers)
1997: Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential)
1997: Lemur zwany Rollo (Fierce Creatures)
1997: Lekcja przetrwania (Edge, The)
1997: Air Force One
1997: Obcy - przebudzenie (Alien Resurrection)
1996: Star Trek: Pierwszy kontakt (Star Trek: The First Contact)
1996: Krytyczna decyzja (Executive Decision)
1996: Duch i Mrok (Ghost and the Darkness, The)
1996: Ludzie miasta (City Hall)
1996: Reakcja łańcuchowa (Chain Reaction)
1995: Zagadka Powdera (Powder)
1995-2001: Star Trek: Voyager
1995: Kongo (Congo)
1995: Star Trek: Voyager (Star Trek: Voyager - Caretaker)
1995: Rycerz króla Artura (First Knight)
1994: Wystrzałowe dziewczyny (Bad Girls)
1994: Gunmen
1994: Dzika rzeka (River Wild, The)
1994: Angie
1994: Cień (Shadow, The)
1994: Narzeczona dla geniusza (I.Q.)
1993: Rudy
1993: Zniknięcie (Vanishing, The)
1993: Dennis rozrabiaka (Dennis the Menace)
1993: Szósty Stopień Oddalenia (Six Degrees of Separation)
1993: Matinee
1993: Malice
1992: Wiecznie młody (Forever Young)
1992: Pole miłości (Love Field)
1992: Basebalista (Mr. Baseball)
1992: Uzdrowiciel z tropików (Medicine Man)
1992: Mama i tata ocalają świat (Mom and Dad Save the World)
1992: Nagi instynkt (Basic Instinct)
1991: Sypiając z wrogiem (Sleeping with the Enemy)
1991: Tylko razem z córką (Not without my daughter)
1991: Omen IV: Przebudzenie (Omen IV: The Awakening)
1991: Of Tomorrows Unknown 1990: H.E.L.P.
1990: Pamięć absolutna (Total Recall)
1990: Wydział Rosja (Russia House, The)
1990: Gremliny 2 (Gremlins 2: The New Batch)
1989: Na przedmieściach (Burbs, The)
1989: Prawo i sprawiedliwość (Criminal Law)
1989: Lewiatan (Leviathan)
1989: Czarnoksiężnik (Warlock)
1989: Star Trek V: Ostateczna Granica (Star Trek V: The Final Frontier)
1988: Obcy przybysze (Alien Nation)
1988: Gliniarz do wynajęcia (Rent-a-Cop)
1988: Rambo III
1987: Interkosmos (Innerspace)
1987: Morderstwa na autostradzie (Police Story: The Freeway Killings)
1987: Nienawiść (Extreme Prejudice)
1987: Star Trek: Następne pokolenie (Star Trek: The Next Generation)
1987: Lwie serce (Lionheart)
1986: Mistrzowski rzut (Hoosiers)
1986: Duch II: Druga strona (Poltergeist II: The Other Side)
1986: Link
1986: Obcy - Decydujące starcie (Aliens)
1985: Odkrywcy (Explorers) 1985: Legenda (Legend)
1985: Kopalnie króla Salomona (King Solomon's Mines)
1985: Baby... Secret of the Lost Legend
1985: Rambo II (Rambo: First Blood II)
1984: Supergirl
1984: Samotny facet (Lonely Guy, The)
1984: Gremliny rozrabiają (Gremlins)
1984: Runaway
1983: Return of the Man from U.N.C.L.E., The
1983: Strefa mroku (Twilight Zone: The Movie)
1983: Dusty
1983: Psychoza II (Psycho II)
1983: Pod ostrzałem (Under Fire)
1982: Wyzwanie (Challenge, The)
1982: Dzielna pani Brisby (Secret of NIMH, The)
1982: Duch (Poltergeist)
1982: Rambo: Pierwsza krew (First Blood)
1981: Salamandra (Salamander, The)
1981: Masada
1981: Odległy ląd (Outland)
1981: Inchon 1981: Przybłęda (Raggedy Man)
1981: Omen III: Ostatnie starcie (Final Conflict, The)
1981: Night Crossing
1980: Caboblanco
1979: Wielki napad na pociąg (First Great Train Robbery, The)
1979: Gracze (Players)
1979: Star Trek (Star Trek: The Motion Picture)
1979: Obcy - 8 pasażer Nostromo (Alien)
1978: Śpiączka (Coma)
1978: Koziorożec jeden (Capricorn One)
1978: Chłopcy z Brazylii (Boys from Brazil, The)
1978: Rój (Swarm, The)
1978: Magia (Magic)
1978: Omen II (Damien: Omen II)
1977: Twilight's Last Gleaming
1977: Aleja potępionych (Damnation Alley)
1977: Generał MacArthur (MacArthur)
1977: High Velocity
1977: Wyspy na Golfstromie (Islands in the Stream)
1977: Contract on Cherry Street
1976: Skrzyżowanie Kassandra (Cassandra Crossing, The)
1976: Pojedynek po latach (Last Hard Men, The)
1976: Przełęcz Złamanych Serc (Breakheart Pass)
1976: Ucieczka Logana (Logan's Run)
1976: Omen (Omen, The)
1975: Godziny grozy (Ransom)
1975: Reincarnation of Peter Proud, The
1975: Wiatr i lew (Wind and the Lion, The)
1975: Take a Hard Ride
1975: Adams of Eagle Lake
1975: Brawurowe porwanie (Breakout)
1975: Babe
1975: Dziewczynka o imieniu Sooner (Girl Named Sooner, A)
1975: Medical Story
1974: Zimowe zabójstwa (Winter Kill)
1974: QB VII
1974: Drzewo na Brooklynie (Tree Grows in Brooklyn, A)
1974: Chinatown
1974: S*P*Y*S
1973: Red Pony, The
1973: Ojciec Chrzestny nie żyje (Don Is Dead, The)
1973-1977: Police Story
1973-1980: Barnaby Jones
1973: Hawkins on Murder
1973: Indict and Convict
1973: Ace Eli and Rodger of the Skies
1973: Shamus 1973: Motylek (Papillon)
1973: Jeden mały Indianin (One Little Indian)
1972: Other, The
1972: Man, The
1972: Bydło Culpeppera (Culpepper Cattle Company, The)
1972: Anna and the King
1972: Lights Out
1972: Crawlspace
1972: Śmierć Binarna (Pursuit)
1971: Zawadiaki (Wild Rovers)
1971: Ucieczka z planety małp (Escape from the Planet of the Apes)
1971: Mephisto Waltz, The
1971: Last Run, The
1971: Homecoming, The
1971: Going Up of David Lev, The
1971: Homecoming: A Christmas Story, The
1971: Step Out of Line, A
1971: Do Not Fold, Spindle, or Mutilate
1971: Crosscurrent
1970: Traveling Executioner, The
1970: Tora! Tora! Tora! - Atak na Pearl Harbor (Tora! Tora! Tora!)
1970: Brotherhood of the Bell, The
1970: Ballada o Cable'u Hogue (Ballad of Cable Hogue, The)
1970: Glory
1970: Patton
1970: Rio Lobo
1969: Chairman, The
1969: Illustrated Man, The
1969-1974: Room 222
1969: Justine
1969: 100 karabinów (100 Rifles)
1968: Szpiedzy w helikopterze (Helicopter Spies, The)
1968: Bandolero!
1968: Detektyw (Detective, The)
1968: Planeta małp (Planet of the Apes)
1968: Sebastian
1967: Warning Shot
1967: Karate Killers, The
1967: Flim Flam Man, The
1967: Godzina ognia (Hour of the Gun)
1967: In Like Flint
1966: Spy in the Green Hat, The
1966: Ziarnka piasku (Sand Pebbles, The)
1966: Trouble with Angels, The
1966: Blue Max, The
1966-1967: Jericho
1966: Dyliżans (Stagecoach)
1966: Twarze na sprzedaż (Seconds)
1966: Flint - nasz człowiek (Our Man Flint)
1966: O jednego szpiega za dużo (One Spy Too Many)
1966: Nasz szpieg zaginął (One of Our Spies Is Missing)
1965: Spy with My Face (tylko motyw przewodni), The
1965: Satan Bug, The
1965: Von Ryan's Express
1965: Udręka i ekstaza (Agony and the Ecstasy, The)
1965-1966: Legend of Jesse James, The
1965: Szpieg z moją twarzą (Spy with My Face, The)
1965-1966: Loner, The
1965: Wojna o pokój (In Harm's Way)
1965: W cieniu dobrego drzewa (Patch of Blue, A)
1965: Prologue 1965: Morituri
1964: Złapać szpiega (To Trap a Spy)
1964: Terapia szokowa (Shock Treatment)
1964-1968: Man from U.N.C.L.E., The
1964-1968: Voyage to the Bottom of the Sea
1964: Fate Is the Hunter
1964: Rio Conchos
1964: Siedem dni w maju (Seven Days in May)
1963: Stripper, The
1963: Nagroda (Prize, The)
1963: Take Her, She's Mine
1963-1967: Bob Hope Presents the Chrysler Theatre
1963: Polne lilie (Lilies of the Field)
1963: Gathering of Eagles, A
1963: Lista Adriana Messengera (List of Adrian Messenger, The)
1962: Spiral Road, The
1962: Doktor Freud (Freud)
1962: Ostatni kowboj (Lonely Are the Brave)
1961: Crimebusters, The
1961: General with the Cockeyed Id, The
1961-1966: Ben Casey
1961-1966: Doktor Kildare (Dr. Kildare)
1960: Studs Lonigan 1960: Expendables, The
1960-1962: Pete and Gladys
1959: Face of a Fugitive
1959: Miasto strachu (City of Fear)
1958-1961: Wanted: Dead or Alive
1957-1965: Wagon Train
1957-1966: Perry Mason
1957-1963: Have Gun - Will Travel
1957: Black Patch
1955-1975: Gunsmoke
1954-1960: Lineup, The
1954-1958: Climax!
1953-1962: General Electric Theater
1952: Proszę nie pukać (Don't Bother to Knock)
1948-1958: Studio One
|
|